GZone Dergisi Poppers Ürünlerini Kaleme Aldı

GZONE Poppers

Genellikle Eşçinseller üzerine yayın yapan GZone Dergisi Sağlık Yazarı Ata Yüce tarafından, Poppers ürünleri üzerine inceleme konusunu kaleme alındı. Poppers ürünlerinin zararı var mı yok mu sorularını ele alırken, ürünlerin bilinçli kullanılması yönünde uyarılara da yer verdi.

GZone – Poppers İncelemesi
Yazının Başlıca Konularından Bazılarına Değinecek Olursak;

Poppers Nasıl Etki Gösterir?
Etkisini çok kısa sürede gösterir ve ilk hissedilen etki ani gevşeme hissi, baş dönmesi ve hafif mutluluk halidir. Bu his fazla sarhoş olunduğundaki hale de benzetilebilir. Yukarıda söylenildiği gibi Poppers damarları gevşetici nam-ı diğer vazodilatör bir maddedir. Bunun sonucunda da kan basıncında ani bir düşüş olur bu durum baş dönmesine ve nadiren de olsa bayılmaya sebep olabilir. Bu durumda vücut kendini toparlamak için kalp atışını hızlandırır ve bu durum da çarpıntı hissine yol açar.

Zararı Noktasında ki Yazı ise Uyarılara Dikkat Çeken Ata Yüce Şu İfadelerde Bulunmuş

Poppers Kullanımı Zararlı Mıdır?
Poppers kullanımının bazı zararları bildirilmiştir. Poppers buharına maruz kalan ağız, yüz, burun, dudak gibi bölgelerde sarı lekelere sebep olabilmektedir. Sarı lekeler geçici olmakla birlikte genelde Poppers kullanımının bırakılmasını takiben on gün içinde deri eski haline dönmektedir.
Burun içindeki mukozayı tahriş ettiği için kişilerde alerjik reaksiyonlar, sinüzit, nefes almada zorluk ve hırıltılı nefes görülebilmektedir. Kan damarlarının gevşemesi şiddetli baş ağrısına sebep olabilmektedir. Nadiren de olsa göz içi basıncını yükselttiği de gözlenmiştir. Göz içi basıncı yüksek olan kişilerin Poppers kullanımı sakıncalıdır.

Poppers Türkiye Editör Yorumu

Poppers ürünlerinin sürekli kullanılması / alışkanlık haline getirilmesinin sakıncalı olduğunu belirtmek istiyoruz.

Kaynak:   GZONE Dergisi Yazının Tamamı için Tıklayın